• Jesteśmy kreatywni


    Nie boimy się innowacyjnych rozwiązań
  • Jesteśmy profesjonalni


    Świadczymy usługi na najwyższym poziomie
  • Jesteśmy otwarci na współpracę


    Dostosowujemy się do potrzeb Klienta

Podatki marynarzy: Kiedy marynarz nie zapłaci podatków w Polsce ?

Paweł Galiński

05/05/2014

Brak komentarzy

Interpretacje podatkowe, Podatki

Tym wpisem rozpoczynamy serię informacji: Podatki marynarzy. Będziemy pisać o tym kiedy płacić i jak płacić, czy każdy marynarz płaci podatki w Polsce, czy obywatelstwo przesądza o tym gdzie płacić podatek i wiele innych…

Dzisiaj o tym czy będąc marynarzem warto wystąpić z wnioskiem o interpretację indywidualną.

Osoby wykonujące zawód marynarza bardzo często mają wątpliwości czy powinny składać w Polsce roczne deklaracje podatkowe i rozliczać się u krajowego fiskusa. Z uwagi na to, że dochody marynarzy mają szczególny status podatkowy krajowe urzędy skarbowe wciąż miewają problemy z ich prawidłowym opodatkowaniem. Z związku z tym dla bezpieczeństwa warto zastanowić się nad uzyskaniem urzędowej interpretacji przepisów, która w przypadku kontroli może uchronić podatnika przed negatywnymi konsekwencjami.

Przykładowo, z wnioskiem o udzielenie wyjaśnień wystąpiła osoba mieszkająca w Polsce i pracująca od dnia 1 stycznia 2014 r. na stanowisku trzeciego mechanika na pokładzie statku eksploatowanego w transporcie międzynarodowym. Umowa zawarta została pomiędzy marynarzem a firmą z Wielkiej Brytanii; pośredniczy w tym firma z Singapuru, która pełni rolę pośrednika. Statek jest zarejestrowany pod banderą Wysp Marshalla. Zarówno siedziba, jak i faktyczny zarząd przedsiębiorstwa eksploatującego ww. statek znajduje się w Wielkiej Brytanii. Osoba ta nie będzie w 2014 r. uzyskiwać dochodów w Polsce.

Czy taki marynarz powinien rozliczać się w Polsce ?

W naszej ocenie nie. Z polsko – brytyjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania wynika bowiem, że w sytuacji gdy marynarz posiadający rezydencję podatkową w Polsce będzie uzyskiwał dochody z pracy najemnej na statku eksploatowanym w transporcie międzynarodowym przez przedsiębiorstwo, którego siedziba oraz faktyczny zarząd znajdują się w Wielkiej Brytanii, to dochody takiej osoby powinny być opodatkowane wyłącznie w państwie armatora. Wniosek ten wypływa z przyjętej przez Polskę oraz Wielką Brytanię metody unikania podwójnego opodatkowania (wyłączenie z prograsją). Dodatkowo, jeżeli marynarz nie będzie posiadał innych dochodów w Polsce to nie będzie musiał składać w kraju rocznej deklaracji podatkowej.

Jeśli mają Państwo pytania w związku z powyższym tematem, prosimy o kontakt z Kancelarią. Nasi prawnicy udzielają porad podczas spotkań w Kancelarii, jak również drogą mailową, telefonicznie oraz za pośrednictwem Skype.

  • Interpretacja indywidualna z dnia 21 stycznia 2014 r., sygn. ITPB2/415-993/13/IB –  Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

Paweł Galiński

radca prawny

Galiński & Kleina Kancelarie Radców Prawnych

 

 

 

 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*