• Jesteśmy kreatywni


  Nie boimy się innowacyjnych rozwiązań
 • Jesteśmy profesjonalni


  Świadczymy usługi na najwyższym poziomie
 • Jesteśmy otwarci na współpracę


  Dostosowujemy się do potrzeb Klienta

Koszty uzyskania przychodu twórców – nowe zawody, nowe wymagania skarbówki

Koszty uzyskania przychodu twórcówZapewne większość osób, których praca wiąże się z szeroko pojętą twórczością, doskonale pamięta popłoch, jaki wzbudziła nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 27 października 2017 r., która weszła w życie dnia 1 stycznia 2018 r. i która określiła katalog osób uprawnionych do 50% kosztów uzyskania przychodów. Literalna wykładnia wprowadzonych przepisów sprawiła, że wielu podatników utraciło możliwość preferencyjnego rozliczania kosztów podatkowych, zaś ci, którzy chcieli je zachować, starali się zaklasyfikować do którejś z grup wymienionych w przepisie, ryzykując jednak, że ich postępowanie zostanie w przyszłości zakwestionowane w toku postępowania podatkowego.

Wprowadzona zmiana była raczej szeroko krytykowana i choć ustawodawca nie zamierza wrócić do stanu prawnego sprzed 2018 r., to częściowo posłuchał tych głosów krytyki i rozszerzył katalog dziedzin, których twórcy są uprawnieni do skorzystania z 50% kosztów.

Wprowadzona zmiana powinna uspokoić przede wszystkim:

 • inżynierów budowlanych,
 • twórców gier komputerowych,
 • twórców literatury (od teraz niekoniecznie pięknej),
 • działaczy muzealniczych,
 • konserwatorów,
 • tłumaczy,
 • naukowców,
 • dydaktyków na uczelni.

Wyodrębnienia własnej dziedziny nie doczekali się przykładowo graficy komputerowi, ale resort w doniesieniach prasowych zapewnia, że ich kwalifikuje się jako twórców sztuk plastycznych.

Aprobując tę niewątpliwie propodatniczą zmianę, nie możemy zapominać, że złagodzeniu nie ulega wcale podejście organów podatkowych do kwestii prawidłowego udokumentowania wyników pracy twórczej, co wiąże się z wykazaniem przed organem podatkowym prawa do skorzystania z 50% kosztów uzyskania przychodów. Z doświadczenia naszej kancelarii wynika, że nie są już wystarczające dokumenty takie jak ewidencja czasu pracy, w której pracodawca wyodrębnia czas pracy twórczej pracownika czy określenie w umowie o pracę procentowego podziału na czas pracy twórczej oraz czas pracy innego rodzaju. Wymagania organów podatkowych uległy stanowczemu zaostrzeniu i często dla wykazania prawa do skorzystania z preferencyjnych zasad opodatkowania trzeba przedstawić szereg spójnych ze sobą dokumentów, dostosowanych indywidualnie do charakteru działalności danego podmiotu.

Jeśli kwalifikujecie się Państwo do jednej z grup uprawnionych do rozliczania 50% kosztów podatkowych lub zatrudniacie takie osoby i chcielibyście zapewnić im ten przywilej, nasza kancelaria może pomóc Państwu upewnić się, że prowadzona przez Państwa dokumentacja będzie spełniać wymagania stawiane przez organy kontroli podatkowej. W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu.

Radcy prawni pracujący w ramach Kancelarii Radców Prawnych Galiński & Kleina Sp. p. w Gdańsku posiadają 10-letnie doświadczenie zdobyte w ramach doradztwa podatkowego świadczonego na rzecz klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców. Dzięki posiadanej wiedzy oraz doświadczeniu jesteśmy w stanie pomóc Państwu w każdej sprawie podatkowej. Jeśli mają Państwo pytania w związku z powyższym tematem, prosimy o kontakt z Kancelarią. Nasi prawnicy udzielają porad podczas spotkań w Kancelarii, jak również drogą mailową lub telefonicznie.

Paweł Galiński

radca prawny

Galiński & Kleina Kancelaria Radców Prawnych Spółka partnerska

ul. Ks. Jerzego Popiełuszki 24a/4, 80-864 Gdańsk

email: biuro@gklaw.pl

tel.: +48 58-351-48-44

tel.: +48 608 – 311 – 704

 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*