• Jesteśmy kreatywni


  Nie boimy się innowacyjnych rozwiązań
 • Jesteśmy profesjonalni


  Świadczymy usługi na najwyższym poziomie
 • Jesteśmy otwarci na współpracę


  Dostosowujemy się do potrzeb Klienta

Sprzedaż mieszkania po rozwodzie – skutki podatkowe

Joanna Kleina

24/06/2015

Komentarze (1)

PIT

W wyroku z dnia 19 czerwca 2015 r. w sprawie o sygn. akt II FSK 1345/12 Naczelny Sąd Administracyjny przesądził, że w przypadku sprzedaży mieszkania, które w wyniku podziału majątku przypadło w całości jednemu małżonkowi, podatnik ma prawo uwzględnić jako koszty uzyskania przychodu 100% nakładów poniesionych na tą nieruchomość również w okresie trwania wspólności majątkowej.

To ważne rozstrzygnięcie dla wszystkich osób, które po dokonaniu podziału majątku wspólnego polegającego na przyznaniu całej nieruchomości na własność jednemu z dotychczasowych współwłaścicieli, decydują się na zbycie nieruchomości. Dotychczas w takich sprawach organy podatkowe uznawały, że sprzedając nieruchomość rozwiedziony małżonek może uwzględnić jako swój koszt uzyskania przychodu jedynie połowę poniesionych nakładów. Ministerstwo Finansów argumentowało to domniemaniem równych udziałów w majątku każdego z małżonków, co przekładało się na równy udział w ponoszonych wydatkach.

Rozpoznając sprawę na skutek skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził jednak, że skoro małżonkowie dokonali takiego podziału, że jednemu z nich przypadła na własność cała nieruchomość, zaś drugiemu inne składniki wspólnego dotychczas majątku, a małżonkowie uznając swoje roszczenia za zaspokojone, dokonali podziału bez spłat i dopłat, to uznać należy, że temu kto nabył całą nieruchomość przysługuje również prawdo do zaliczenia jako koszt podatkowy całych poniesionych na nią nakładów.

Przykładowo jeśli małżonkowie nabyli dom o wartości 300.000 zł, w trakcie trwania małżeństwa rozbudowali go ponosząc z tego tytułu wydatki w kwocie 200.000 zł, a następnie, po rozwodzie dokonali podziału, z którego wynika, że dom w całości przypadł mężowi, to sprzedając nieruchomość, będzie on miał prawo do wykazania jako kosztu uzyskania przychodu kwoty 200.000 zł jakie wspólnie z byłą żoną wydatkował na rozbudowę (a nie 100.000 zł jak twierdziły do tej pory organy skarbowe).

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek problemy związane z opodatkowaniem zbycia nieruchomości, prawnicy naszej kancelarii służą fachową pomocą w tym zakresie.

 

Komentarze (1)

 1. Michał Wróblewski says:

  Witam,

  mam pytanie dotyczące sprzedaży mieszkania po rozwodzie.
  mieszkanie nabyte w 2009 roku. w 2017 roku rozwód za porozumieniem stron i z dokonaniem podziału majątku, gdzie określiliśmy z zona ze ja zatrzymuje podmiotowe mieszkanie, zona dom, który w 1/2 był nasz wspólny w 1/2 żony (darowizna).
  mieszkanie które mi przypadło w wyniku rozwodu chce sprzedać w ciągu roku. czy musze zapłacić podatek czy w takim przypadku podziału majątku data nabycia dla mnie jest data zakupu wspólnie z zona ???

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*