• Jesteśmy kreatywni


    Nie boimy się innowacyjnych rozwiązań
  • Jesteśmy profesjonalni


    Świadczymy usługi na najwyższym poziomie
  • Jesteśmy otwarci na współpracę


    Dostosowujemy się do potrzeb Klienta

Czy lekarz pracujący w Wielkiej Brytanii musi rozliczać się z podatków w Polsce ?

 

Polscy lekarze, z uwagi na bardzo dobrze oceniane kwalifikacje zawodowe, łatwo znajdują zatrudnienie w szeregu państw należących na Unii Europejskiej. Często spotykamy się z sytuacją, w której medyk z Polski decyduje się na dzielenie swoich obowiązków zawodowych pomiędzy dwa kraje. Z reguły jednak polski specjalista nie przeprowadza na Wyspy Brytyjskie wraz z całą rodziną, lecz wyjeżdża tam na krótkie kontrakty. Taki model pracy pozwala połączyć prowadzenie w Polsce praktyki szpitalnej oraz indywidualnej praktyki specjalistycznej z kontraktową pracą za granicą. Z uwagi na to, że wynagrodzenia wypłacane lekarzom poza granicami Polski są nadal zauważalnie wyższe niż krajowe honoraria kontrakty tego typu są z reguły dość atrakcyjne finansowo. W tym momencie warto jest poświęcić chwilę uwagi na zastanowienie się, czy praca w ramach takiego modelu będzie wiązała się z koniecznością odprowadzenia do polskiego fiskusa dodatkowego podatku ?

W ramach praktyki zawodowej naszej Kancelarii Galiński & Kleina wielokrotnie spotykaliśmy się takimi zagadnieniami. Na potrzeby niniejszego wpisu warto przyjrzeć się bliżej następującemu stanowi faktycznemu:

Lekarz wykonuje działalność gospodarczą poza terytorium kraju, wyjeżdżając okresowo do Wielkiej Brytanii, gdzie świadczy usługi medyczne w zakresie radiologii na rzecz szpitali. Nawiązanie kontraktu ze szpitalami odbywa się za pośrednictwem agencji, z którą ma podpisaną umowę. W związku z czym lekarz zarejestrował w Wielkiej Brytanii działalność gospodarczą (self-employment). Adres pod którym zarejestrowana jest działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii jest jednocześnie miejscem, gdzie mieszka w czasie pobytu za granicą. Z uwagi na charakter usług i obostrzenia prawne część usług wykonywanych jest na terenie szpitala, część zaś wykonywanych jest w miejscu gdzie lekarz zarejestrował działalność gospodarczą w Wielkiej Brytanii, skąd świadczy usługi teleradiologii. Lekarz zamierza w sposób systematyczny i powtarzalny wykonywać ww. usługi na terytorium Wielkiej Brytanii. Dochody z działalności gospodarczej lekarz opodatkowuje wg podatku liniowego.

Na gruncie tak opisanego stanu faktycznego Klient był w szczególności zainteresowany aby dowiedzieć się czy dochody z działalności gospodarczej uzyskane w Wielkiej Brytanii należy wykazać w polskim zeznaniu rocznym i czy mają one wpływ na podatek od dochodów opodatkowanych w kraju według skali podatkowej, np. dochodów z umowy o pracę.

Minister Finansów w powyższym przypadku zgodził się z podatnikiem, że uzyskiwany przez niego dochód z kontraktu będzie opodatkowany w Wielkiej Brytanii, i w związku z tym, że lekarz wybrał w Polsce opodatkowanie wg stawki liniowej, dochody te nie będą miały wpływu na opodatkowanie w kraju wynagrodzenia uzyskiwanego z tytułu umowy o pracę.

Jeśli mają Państwo pytania w związku z powyższym tematem, prosimy o kontakt z Kancelarią. Nasi prawnicy udzielają porad podczas spotkań w Kancelarii, jak również drogą mailową lub telefonicznie.

Paweł Galiński

radca prawny

Galiński & Kleina Kancelaria Radców Prawnych w Gdańsku

 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*