• Jesteśmy kreatywni


  Nie boimy się innowacyjnych rozwiązań
 • Jesteśmy profesjonalni


  Świadczymy usługi na najwyższym poziomie
 • Jesteśmy otwarci na współpracę


  Dostosowujemy się do potrzeb Klienta

Zmiany w opodatkowaniu wygranych w grach hazardowych

Od dnia 1 stycznia 2018 r. zmieniły się m. in. zasady zwolnienia z opodatkowania dochodów uzyskiwanych przez osoby fizyczne z gier hazardowych.

Dotychczasowa regulacja przewidywała zwolnienie z opodatkowania wygranych w kasynach gry oraz wygranych w bingo pieniężne i fantowe prowadzonych przez podmioty do tego uprawnione na terenie Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Ponadto, w przypadku gdy jednorazowa wartość wygranych nie przekraczała kwoty 2280 zł, zwolnione były również wygrane w grach liczbowych, loteriach pieniężnych, grze telebingo, zakładach wzajemnych, loteriach promocyjnych, loteriach audioteksowych i fantowych.

Nowa regulacja ma na celu ujednolicenie opodatkowania wygranych z różnych gier o charakterze hazardowym. W art. 21 ust. 1 pkt 6a Ustawy o PIT ustawodawca przewiduje ogólne zwolnienie z opodatkowania wygranych z gier hazardowych w przypadku, gdy jednorazowa wartość wygranych nie przekracza kwoty 2280 zł. W dodanym pkt 6b powyższego przepisu przewiduje się zwolnienie z opodatkowania jedynie wygranych w turnieju gry w pokera prowadzonym przez podmiot do tego uprawniony na podstawie przepisów państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Dodatkowym novum wprowadzonym na potrzeby nowej regulacji jest ust. 6a dodany do art. 21 Ustawy o PIT. Przepis ten wyjaśnia znaczenie sformułowania „jednorazowej wartości wygranych” użytego w art. 21 ust. 1 pkt 6a tej ustawy. W rozumieniu tego przepisu sformułowanie to oznacza:

 • w przypadku gier liczbowych, loterii pieniężnych, gry telebingo, zakładów wzajemnych, loterii promocyjnych, loterii audioteksowych, loterii fantowych, gry bingo fantowe, gry bingo pieniężne – kwotę uzyskaną na podstawie jednego losu, zakładu lub innego dowodu udziału w grze;
 • w przypadku wygranych w kasynie gier lub salonie gier na automatach – uzyskaną kwotę stanowiącą różnicę między sumą wpłaconych stawek a sumą wypłaconych wygranych w trakcie jednorazowego pobytu w kasynie gier lub salonie gier na automatach;
 • w przypadku innych gier urządzanych przez sieć Internet przez spółkę wykonującą monopol państwa – kwotę uzyskaną podczas jednego logowania.

Mimo że nowa regulacja weszła w życie niecałe dwa tygodnie temu, do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów trafił już z Ministerstwa Finansów projekt zmiany nowelizowanych niedawno przepisów. W uzasadnieniu projektu Ministerstwo wskazuje na konieczność zagwarantowania jednolitego traktowania uczestników legalnych gier hazardowych niezależnie od tego, czy gry urządzane są przez operatorów kasyn, czy spółkę wykonującą monopol państwa w tym zakresie, w sposób odmienny niż zostało to przewidziane w ustawie z dnia 27 października 2017 roku.

Nowy projekt ustawy przewiduje powrót do poprzedniej regulacji ze zmianą art. 21 ust. 1 pkt 6 obowiązującego przed 1 stycznia 2018 roku. Do 31 grudnia 2017 roku całkowicie zwolnione z podatku dochodowego były wygrane w kasynach gry oraz wygrane w grach bingo pieniężne i fantowe urządzanych i prowadzonych przez uprawnione podmioty. Nowa regulacja przewiduje zwolnienie wygranych z gier na automatach, gier w karty, gier w kości i gier cylindrycznych niezależnie od tego czy będą one urządzane i prowadzone przez kasyno. Nowelizacja zwiększa zakres zwolnienia z opodatkowania, a więc regulacja, która ma być przyjęta, jest korzystniejsza dla podatników niż stan prawny obowiązujący w dniu 31 grudnia 2017 roku oraz znacznie korzystniejsza od nowelizacji przewidzianej w ustawie z dnia 27 października 2017 roku, która weszła w życie 1 stycznia 2018 roku.

Zaplanuj spotkanie w trybie online

*****

Radcy prawni pracujący w ramach Kancelarii Radców Prawnych Galiński & Kleina w Gdańsku posiadają 10-letnie doświadczenie zdobyte w ramach doradztwa podatkowego świadczonego na rzecz klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców. Prowadzimy stałą obsługę prawną podmiotów zajmujących się organizacją gier hazardowych. Zespół prawników z Kancelarii Radców Prawnych Galiński & Kleina w Gdańsku posiada wiedzę oraz kompetencje, aby pomóc Państwu w każdej sprawie podatkowej. Jeśli mają Państwo pytania w związku z powyższym tematem, prosimy o kontakt z Kancelarią. Nasi prawnicy udzielają porad podczas spotkań w Kancelarii, jak również drogą mailową lub telefonicznie.

Paweł Galiński

radca prawny

Galiński & Kleina Kancelaria Radców Prawnych

ul. Ks. Jerzego Popiełuszki 24a/4, 80-864 Gdańsk

email: biuro@gklaw.pl

tel.: +48 58-351-48-44

tel.: +48 608-311-704

 

 

 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*