• Jesteśmy kreatywni


  Nie boimy się innowacyjnych rozwiązań
 • Jesteśmy profesjonalni


  Świadczymy usługi na najwyższym poziomie
 • Jesteśmy otwarci na współpracę


  Dostosowujemy się do potrzeb Klienta

WIBOR a CHF. Podobieństwa i różnice spraw kredytów w złotówkach, a spraw kredytów „frankowych”

Paweł Galiński

28/07/2023

Brak komentarzy

Kredyt frankowy, WIBOR

Wielu naszych Klientów, mających kredytu w PLN oprocentowane wskaźnikiem WIBOR, zadaje nam pytania bazujące na doświadczeniach ich znajomych w sprawach frankowych. Każda sprawa jest oczywiście inna, ale pomiędzy sprawami oprocentowanymi wskaźnikiem WIBOR, a sprawami dotyczącymi kredytów waloryzowanych CHF, istnieją pewne podobieństwa, są jednak także istotne różnice.

Więcej zarówno o podobieństwach, jak i odmiennościach, w dzisiejszym wpisie na Blogu Kancelarii Radców Prawnych Galiński & Kleina.

W jakim stopniu te sprawy są podobne do spraw kredytów waloryzowanych do walut obcych? Jakie są różnice?

Jak wskazują praktycy prawa, niedopuszczalnym – jako sprzecznym z definicją umowy kredytu i naturą zobowiązania – jest stosowanie zmiennego oprocentowania opartego o WIBOR, ponieważ bank może wpływać na wysokość tego wskaźnika, mając interes w tym, aby był on jak najwyższy. W przeciwieństwie do sporów dotyczących kredytów frankowych, tym razem przedmiotem sporu nie są różnice kursowe, lecz zawyżone oprocentowanie. Sądy, podobnie jak w sprawach dotyczących kredytów frankowych, będą badały, czy bank dał możliwość negocjacji umownych postanowień i rzetelnie pouczył swojego klienta o konsekwencjach zmiennego oprocentowania stawką WIBOR. Nie mniej ważne jest określenie celu, w jakim kredytobiorca zawarł umowę, jakie miał wykształcenie i w jakim charakterze pracował. Ustalenie tych okoliczności pozwoli określić możliwości działania w konkretnej sprawie, oszacować szanse powodzenia w sądzie oraz oszacować koszty.

Wyślij dokumenty do bezpłatnej analizy umowy

Podobnie jak w sprawach dotyczących kredytów frankowych, ustalenia sądu będą dotyczyć:

 • wykształcenia, wykonywanej działalności i celu podpisania umowy kredytowej, w dniu jej zawarcia;
 • okoliczności zawarcia umowy, np. pomocy eksperta finansowego, procedury złożenia wniosku, przedstawienia symulacji rat z założeniem wzrostu oprocentowania, przekazania wzoru umowy, udzielenia informacji na temat WIBOR;
 • udostępnienia możliwości negocjowania treści umowy, w tym kwestii oprocentowania oraz powodu niezastosowania oprocentowania stałego;
 • przekazania informacji dotyczących ryzyka, jakie wynika z zastosowania zmiennej stawki oprocentowania oraz czy to ryzyko kredytobiorca zrozumiał.

W każdej tej sprawie wątpliwości budzi sposób poinformowania konsumenta o ryzyku zmiennej stopy procentowej. W wielu przypadkach może on zostać uznany za niewystarczający. Zgodnie z wypracowaną do tej pory wykładnią prawa europejskiego (Dyrektywa 93/13/EWG) może to oznaczać, że postanowienia dotyczące obciążenia kredytobiorcy ryzykiem zmiennej stopy procentowej są bezskuteczne wobec niego. Wszystko zależne jest od tego, w jaki sposób bank wywiązał się z obowiązku informacyjnego wobec konsumenta.

W sprawach dotyczących kredytów w walucie obcej sądy dochodziły do wniosku, że postanowienia umowy zostały sformułowane w sposób niejednoznaczny, a kredytobiorca nie miał świadomości na zaciągnięcie jakiego zobowiązania się decyduje. Sąd eliminował te postanowienia z umowy i ostatecznie dochodził do wniosku, że bez nich umowa nie może być dalej wykonywana. Tym samym stwierdzano jej nieważność. Natomiast w sprawach złotówkowych chodzi również o kwestionowanie samego wskaźnika WIBOR, który ustalany jest w oparciu o dane pochodzące z dziesięciu wiodących polskich banków.

*****

Bieżące, ważne kwestie dotyczące spraw kredytów w PLN (opartych na WIBORZE) będziemy poruszać w najbliższych wpisach, które będą regularnie pojawiać się na blogu Kancelarii GALIŃSKI & KLEINA.

Radcy prawni oraz doradcy podatkowi pracujący w ramach GALIŃSKI & KLEINA Kancelarii Radców Prawnych Sp. p. w Gdańsku posiadają ponad 15-letnie doświadczenie zdobyte w ramach doradztwa świadczonego na rzecz przedsiębiorców (MSP) oraz klientów indywidualnych. Zespół ds. sporów z bankami Kancelarii GALIŃSKI & KLEINA posiada wiedzę oraz kompetencje, aby pomóc Państwu w każdej skomplikowanej sprawie z zakresu kredytów ze zmiennym oprocentowaniem zależnym od wskaźnika WIBOR oraz waloryzowanych walutami obcymi (w tym frankiem szwajcarskim).

Jeżeli zainteresował Państwa ten temat i chcieliby Państwo zadać pytanie, skorzystać z usług doradztwa prawnego lub podatkowego oferowanych przez naszą Kancelarię, w tym powierzyć nam prowadzenie sprawy dotyczącej swojego kredytu, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu. Udzielamy porad podczas spotkań w Kancelarii, jak również drogą mailową lub telefonicznie / zdalnie. Prowadzimy sprawy sądowe na terenie całej Polski.

Zaplanuj spotkanie w trybie online

Paweł Galiński

Partner, radca prawny

Szef Zespołu ds. sporów z bankami

 

Marcin Rodziewicz

Radca prawny

Członek Zespołu ds. sporów z bankami

 

GALIŃSKI & KLEINA Kancelaria Radców Prawnych Sp. p.

ul. Ks. Jerzego Popiełuszki 24a/4, 80-864 Gdańsk

email: biuro@gklaw.pl

tel.: +48 58-351-48-44

tel.: +48 608 – 311 – 704

 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*