• Jesteśmy kreatywni


    Nie boimy się innowacyjnych rozwiązań
  • Jesteśmy profesjonalni


    Świadczymy usługi na najwyższym poziomie
  • Jesteśmy otwarci na współpracę


    Dostosowujemy się do potrzeb Klienta

Kto wprowadził kredyty we frankach?

Paweł Galiński

19/09/2023

Brak komentarzy

Kredyt frankowy

Wciąż rosnąca fala pozwów osób związanych z bankami toksycznymi umowami kredytów frankowych powoduje, że tematyka ta jest obecnie jedną z najbardziej medialnych w polskiej przestrzeni publicznej. Niektórzy zastanawiają się nad tym jak do naszego kraju dotarła koncepcja udzielania kredytów we franku szwajcarskim. Innymi słowy, kto wprowadził kredyty we frankach w Polsce i na świecie.

W jakich krajach zaczęły pojawiać się pierwsze kredyty we frankach?

Szukając odpowiedzi na pytanie „kto prowadził kredyty we frankach” należy prześledzić genezę kredytów w szwajcarskiej walucie. Krajem, który rozpowszechnił tego typu umowy, była Austria. Na rynku austriackim pierwsze kredyty frankowe zaczęły pojawiać się u schyłku XX wieku, konkretnie około 1996 r. Pierwotnie takie kredyty udzielane były w branży motoryzacyjnej, zaś z czasem, w związku z rosnącym zainteresowaniem, zaczęto oferować również kredyty hipoteczne na cele mieszkaniowe. To rozwiązanie nie było zupełnie nowe, gdyż chwilę wcześniej takie kredyty wprowadziły na swój rynek banki we Włoszech i w krajach Skandynawii. Mimo wszystko to dzięki Austrii powstała ogólna moda na kredyty we frankach.

Kiedy wprowadzono kredyty frankowe w Polsce?

Pierwsze kredyty frankowe trafiły do oferty polskich banków w 1998 r. Był to wówczas marginalny typ produktów bankowych oferowanych przez rynek. Wszystko zmieniło się w 2007 r., kiedy to ogólne zadłużenie Polaków wzrosło z poziomu 6,1 miliardów na 30,9 miliardów franków szwajcarskich. Jeszcze wtedy kredyty we frankach jawiły się jako bezpieczne i sprawdzone rozwiązanie. Wraz z nadejściem globalnego kryzysu ekonomicznego w 2008 r. sytuacja kredytobiorców zaczęła się jednak drastycznie pogarszać.

Dlaczego popularność kredytów we frankach zaczęła spadać?

Rzeczywistość bardzo szybko zweryfikowała zapewnienia przedstawicieli sektora bankowego co do bezpieczeństwa kredytów frankowych. Kryzys finansowy w 2008 r. doprowadził do gwałtownego wzrostu wartości szwajcarskiej waluty, co przełożyło się na automatyczny wzrost rat kapitałowo-odsetkowych, do których spłaty zmuszeni byli wówczas kredytobiorcy – wynikało to z faktu, że zadłużenie kredytobiorcy było określone w oparciu o walutę obcą.

Pomimo upływu 15 lat od tamtych wydarzeń, ich skutki obserwowane są również obecnie. Szacuje się, że w samym 2022 r. polskie sądy wydały około 10 tysięcy wyroków w sprawach frankowych. Liczba pozwów kierowanych przez kredytobiorców niezmiennie rośnie. Niektóre kraje rozwiązały problem odgórnie, doprowadzając do automatycznego przewalutowania kredytów frankowych. Inne kraje, jak np. Austria, wprowadziły zakaz udzielania kredytów we frankach w obawie przed niewypłacalnością kredytobiorców w związku z trwającym kryzysem gospodarczym.

Choć w Polsce, na kanwie opisywanych wydarzeń, nie został wydany żaden odgórny zakaz udzielania takich kredytów, sprawa zaciągania nowych zobowiązań w szwajcarskiej walucie, po części rozwiązała się samoistnie. Negatywny wydźwięk związany z sytuacją kredytobiorców, spowodował, że banki same zaczęły wycofywać ze swojej oferty takie produkty finansowe.

Jeśli chodzi zaś o zasadność roszczeń kredytobiorców związanych z tego typu umowami, obecnie praktycznie nie budzi już wątpliwości to, czego mogą się oni domagać od banku i jak duże mają szanse na powodzenie w sprawie przed sądem. Według statystyk obecnie około 98% spraw wytaczanych przez kredytobiorców-konsumentów, kończy się dla nich pozytywnym rozstrzygnięciem sądu.

*****

Radcy prawni oraz doradcy podatkowi pracujący w ramach GALIŃSKI & KLEINA Kancelarii Radców Prawnych Sp. p. w Gdańsku posiadają ponad 15-letnie doświadczenie zdobyte w ramach doradztwa świadczonego na rzecz przedsiębiorców (MSP) oraz klientów indywidualnych. Zespół ds. sporów z bankami Kancelarii GALIŃSKI & KLEINA posiada wiedzę oraz kompetencje, aby pomóc Państwu w każdej skomplikowanej sprawie z zakresu kredytów waloryzowanych frankiem szwajcarskim lub inną walutą obcą, w tym także w uzyskaniu zabezpieczenia przed i w trakcie sprawy sądowej.

Jeżeli zainteresował Państwa ten temat i chcieliby Państwo skorzystać z usług doradztwa prawnego lub podatkowego oferowanych przez naszą Kancelarię, w tym powierzyć nam prowadzenie sprawy dotyczącej swojego kredytu frankowego, zapraszam do bezpośredniego kontaktu. Udzielamy porad podczas spotkań w Kancelarii, jak również drogą mailową lub telefonicznie / zdalnie. Prowadzimy sprawy sądowe na terenie całej Polski.

Paweł Galiński

Partner, radca prawny, Szef Zespołu ds. sporów z bankami

Maciej Smoliński

Aplikant radcowski, Członek Zespołu ds. sporów z bankami

 

GALIŃSKI & KLEINA Kancelaria Radców Prawnych Sp. p.

ul. Ks. Jerzego Popiełuszki 24a/4, 80-864 Gdańsk

email: biuro@gklaw.pl

tel.: +48 58-351-48-44

tel.: +48 608 – 311 – 704

 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*