• Jesteśmy kreatywni


    Nie boimy się innowacyjnych rozwiązań
  • Jesteśmy profesjonalni


    Świadczymy usługi na najwyższym poziomie
  • Jesteśmy otwarci na współpracę


    Dostosowujemy się do potrzeb Klienta

Nowa ulga dla kupujących mieszkanie lub dom

Joanna Kleina

05/09/2013

Brak komentarzy

PIT

Od początku 2014 r. Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie zwolnienia z podatku dochodowego dla osób, które przez minimum pięć lat gromadzą na specjalnym koncie środki pieniężne, a które następnie zostaną wydane na zakup mieszkania lub domu. Zwolnieniem z PIT mają być objęte odsetki od wpłat na taki rachunek.  Ulga ma obejmować osoby, które zamierzają kupić nieruchomość mieszkalną nie tylko na terenie Polski, ale także Irlandii, Wielkiej Brytanii czy innych krajach UE.

Jak wynika z informacji udostępnionych przez Ministerstwo Finansów proponowane przepisy nie zawierają ograniczeń dotyczących osób fizycznych, które mogłyby skorzystać ze zwolnienia. Ze zwolnienia zgodnie z projektem mogą skorzystać zarówno osoby będące właścicielami lokali mieszkalnych, jak i osoby, które nie są właścicielami lokali mieszkalnych. Projekt przewiduje, że rozwiązanie umowy rachunku bankowego, na którym były zgromadzone środki na cel mieszkaniowy, z przyczyn niezależnych od posiadacza rachunku, np. upadłość banku, nie powoduje utraty prawa do zwolnienia.

Podstawowym warunkiem korzystania ze zwolnienia jest gromadzenie środków pieniężnych przez okres nie krótszy niż pięć lat z przeznaczeniem ich na cel mieszkaniowy. Projekt nie zakłada, iż środki mają być gromadzone systematycznie. Oznacza to więc, że osoba chcąca skorzystać z projektowanej ulgi, będzie mogła wpłacać środki na specjalny rachunek bankowy stosowanie do swoich możliwości w danym czasie. Jeżeli ulga w tej formie zostanie przyjęta przez parlament należy uznać że będzie to spora zaleta dla osób odkładających na zakup mieszkania.

Jednocześnie trzeba pamiętać, iż projektowane przepisy nie mają charakteru ostatecznego z uwagi na trwające prace legislacyjne.

Joanna Kleina

radca prawny

Galiński & Kleina Kancelaria Radców Prawnych

 

 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*