• Jesteśmy kreatywni


  Nie boimy się innowacyjnych rozwiązań
 • Jesteśmy profesjonalni


  Świadczymy usługi na najwyższym poziomie
 • Jesteśmy otwarci na współpracę


  Dostosowujemy się do potrzeb Klienta

Odszkodowania od lotniska w Gdańsku

Paweł Galiński

29/08/2017

2 komentarze

Odszkodowanie

odszkodowanie lotniskowe

Dla kogo odszkodowanie lotniskowe?

Jeszcze tylko do 30 marca 2018 r. właściciele nieruchomości położonych w Gdańsku będą mogli występować w stosunku do Portu Lotniczego Gdańsk Sp. z o.o. z żądaniem wypłaty odszkodowania. Szacuje się, że właściciel średniej wielkości mieszkania ma szansę uzyskać z tego tytułu od 15 do 20 proc. jego wartości – niewątpliwie jest więc o co walczyć. Przykłady innych polskich aglomeracji wskazują, że ostatecznie porty lotnicze zostały zmuszone przez sądy do wypłaty odszkodowań. Warto jest więc zainteresować się tym, czy możemy wystąpić do portu lotniczego z żądaniem wypłaty odszkodowania, a jeśli tak, to co zrobić, aby to odszkodowanie uzyskać. Wszystkich zainteresowanych tą tematyką zapraszam do lektury niniejszego wpisu oraz zadawania pytań.

Warto zacząć od tego, że Ustawa Prawo Ochrony Środowiska wprowadziła pojęcie „obszaru ograniczonego użytkowania”. Zgodnie z ustawową definicją jest to obszar, na którym mimo zastosowania dostępnych środków niemożliwe jest utrzymanie standardów jakości środowiska poza obszarem portu lotniczego. Ustawa uprawnia m.in. właścicieli nieruchomości do żądania od portu lotniczego:

1) odszkodowania lub

2) wykupu nieruchomości w związku z ograniczeniem korzystania z nieruchomości.

Co obejmie odszkodowanie lotniskowe?

Co obejmuje pojęcie „szkody” nie zostało zdefiniowane przez ustawodawcę, a katalog szkód nie został ściśle określony. Oznacza to więc, że szkodą będzie zarówno obniżenie wartości nieruchomości, jak i konieczność spełnienia dodatkowych wymagań technicznych przez istniejące już budynkitaki sposób podejścia do tej sprawy został potwierdzony przez sąd w toku jednej ze spraw rozpoznanych w ramach apelacji łódzkiej.

Termin zgłaszania roszczeń

Trzeba pamiętać, że termin na zgłoszenie roszczenia wynosi 2 lata od ustanowienia obszaru – oznacza to, że ostateczny termin na złożenie pozwu przeciwko Portowi Lotniczemu w Gdańsku upływa z dniem 30 marca 2018 r.

Istotne jest także to, że żadna regulacja prawna nie nakłada na poszkodowanego właściciela nieruchomości obowiązku spełnienia wymagań technicznych wynikających z przepisów prawa budowlanego – w praktyce oznacza to, że właściciel nie jest zobowiązany do wykorzystania otrzymanego odszkodowania na zmodernizowanie budynku, może więc przeznaczyć uzyskane odszkodowanie na dowolny cel. Z doświadczeń Kancelarii Radców Prawnych Galiński & Kleina wynika, że stanowisko to zostało potwierdzone w szeregu orzeczeń sądowych.

Zgodnie z Uchwałą nr 203/XVIII/16 Sejmiku Województwa Pomorskiego obszar ograniczonego użytkowania w Gdańsku ma 2 strefy: A i B. W zależności od położenia nieruchomości ma ona inne ograniczenia związane z akustyką. I tak w strefie A, gdzie poziom hałasu waha się od 50 dB w nocy do 60 dB w dzień (§4) nie mają prawa powstać np. takie budynki użyteczności publicznej jak: szkoły, przedszkola, szpitale. Równocześnie budynki mieszkalne mogą być stawiane, o ile mają odpowiednią izolację i ochronę akustyczną (§5). W strefie B (od 45 dB do 50 dB) również nie mogą powstawać budynki użyteczności publicznej, jednak nie ma zastrzeżeń co do budynków mieszkalnych (§5).

Jeżeli Państwa budynek mieszkalny (mieszkanie) znajduje się w strefie A, to Portu Lotniczy Gdańsk Sp. z o.o. będzie musiał najprawdopodobniej wypłacić na Państwa rzecz odpowiednie odszkodowanie. Warto dobrze przygotować się do tego postępowania a w szczególności zweryfikować, jakiej kwoty można domagać się do portu lotniczego. Warto także pamiętać, że ze spółką prowadzącą port lotniczy można zawrzeć ugodę. Jednak w przypadku sporu między lotniskiem a właścicielem (użytkownikiem wieczystym) nieruchomości powołanym do rozpatrywania sprawy będzie sąd powszechny.

Zespół prawników z Kancelarii Radców Prawnych Galiński & Kleina w Gdańsku posiada wiedzę oraz kompetencje, aby pomóc Państwu w każdej sprawie dotyczącej odszkodowania. Jeśli mają Państwo pytania w związku z powyższym tematem, prosimy o kontakt z Kancelarią. Nasi prawnicy udzielają porad podczas spotkań w Kancelarii, jak również drogą mailową lub telefonicznie.

Paweł Galiński

radca prawny

Galiński & Kleina Kancelaria Radców Prawnych

ul. Ks. Jerzego Popiełuszki 24a/4, 80-864 Gdańsk

email: biuro@gklaw.pl

tel.: +48 58-351-48-44

tel.: +48 608 – 311 – 704

 

2 komentarze

 1. Ewelina Kreft says:

  Dzień dobry, czy mieszkanie w Gdańsku Kokoszkach zalicza się do grupy blisko położonych ?

 2. Barbara says:

  Czy właściciel mieszkania w bloku usytuowanym w strefie B ma szansę na na uzyskanie odszkodowania.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*