• Jesteśmy kreatywni


  Nie boimy się innowacyjnych rozwiązań
 • Jesteśmy profesjonalni


  Świadczymy usługi na najwyższym poziomie
 • Jesteśmy otwarci na współpracę


  Dostosowujemy się do potrzeb Klienta

Odszkodowanie od lotniska – czas już tylko do 30 marca 2018 r.

Paweł Galiński

15/02/2018

Komentarze (1)

Odszkodowanie

Osoby zamieszkujące w obszarze ograniczonego użytkowania wokół Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku mogą ubiegać się o odszkodowanie od lotniska. W zależności od wielkości nieruchomości, jej położenia, sposobu użytkowania oraz aktualnej wartości kwoty odszkodowania mogą wynosić od około 10.000 zł do setek tysięcy. Warto więc zainteresować się tym tematem ponieważ czas na zgłaszanie roszczeń upływa z dniem 30 marca 2018 r. i po tej dacie nie będzie już można ich skutecznie zgłaszać.

Roszczenia odszkodowawcze przysługują zarówno właścicielom nieruchomości zabudowanych, jak i niezabudowanych, znajdujących się w strefie A, a także strefie B.

Oczywiście w zależności od tego o jakim rodzaju nieruchomości mowa i w której ze stref się ona znajduje, właścicielom mogą przysługiwać różne uprawnienia. Przede wszystkim jednak można żądać odszkodowania w związku z obniżeniem wartości nieruchomości, zaś w przypadku budynków – niejednokrotnie zapłaty w wysokości pozwalającej na zapewnienie tzw. izolacyjności akustycznej. Co istotne, wcześniej nie trzeba ponosić żadnych nakładów na nieruchomość. Wystarczy, że wykonania określonych robót wymaga uchwała w sprawie utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania. Zasadniczo nie jest również ważne czy kłopotliwy hałas rzeczywiście występuje. Ważne jest to, że uprawniony organ jednostki samorządu terytorialnego postanowił, iż na danym terenie właściciele nieruchomości muszą znosić określone immisje dźwiękowe, w związku z tym każdy właściciel ma prawo się do nich przygotować i powinien liczyć się z faktem, że potencjalnie mogą wystąpić. Oczywiście występowanie faktycznego natężenia hałasu na określonej działce z pewnością wpływać będzie np. na większy spadek wartości tej nieruchomości względem takiej, gdzie uciążliwy hałas jest rzadkością. W związku z tym niezbędne jest poznanie indywidualnej sytuacji każdej osoby zainteresowanej uzyskaniem odszkodowania.

Co ważne, osoby te powinny pamiętać, że jeśli nie zgłoszą swoich roszczeń do 30 marca 2018 r., utracą to uprawnienie. Dlatego aktualnie najistotniejsze jest, by podjąć takie działania, które już teraz przerwą bieg tego terminu i pozwolą w przyszłości spokojnie prowadzić postępowanie, uwzględniając drogę sądową.

Wszystkich zainteresowanych powyższym zagadnieniem zachęcamy do kontaktu. Jeżeli chcecie Państwo otrzymać konkretną informację na temat przysługujących Państwu roszczeń i proponowanej drogi postępowania, proszę o przesyłanie na adres e-mail wiadomości z podaniem:

 • numeru działki lub księgi wieczystej,
 • rodzaju znajdującej się tam zabudowy lub jej braku
 • informacji o sposobie, w jaki użytkujecie Państwo nieruchomość (np. cel mieszkaniowy, prowadzenie działalności gospodarczej itp.).
 • danych kontaktowych.

Paweł Galiński

radca prawny

Galiński & Kleina Kancelaria Radców Prawnych

ul. Ks. Jerzego Popiełuszki 24a/4, 80-864 Gdańsk

email: biuro@gklaw.pl

tel.: +48 58-351-48-44

tel.: +48 608 – 311 – 704

 

 

Komentarze (1)

 1. Mariola says:

  Witam w zeszłym roku tj 12.10.2017 zakupiłam działkę z domem w miejscowości Szumleś Szlachecki czy mogę domagać się odszkodowania???pozdrawiam

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*