• Jesteśmy kreatywni


    Nie boimy się innowacyjnych rozwiązań
  • Jesteśmy profesjonalni


    Świadczymy usługi na najwyższym poziomie
  • Jesteśmy otwarci na współpracę


    Dostosowujemy się do potrzeb Klienta

Darowizna dokonana poprzez portal internetowy może obniżyć podatek

Paweł Galiński

28/08/2013

Brak komentarzy

Podatki

Minister Finansów potwierdził, że podatnik, który przekazał darowiznę na rzecz organizacji pożytku publicznego za pośrednictwem portalu internetowego, może odliczyć ją od swojego dochodu. W ocenie fiskusa fakt, że przy przekazywaniu darowizny pośredniczy portal internetowy, nie ma znaczenia dla możliwości skorzystania z ulgi podatkowej.

Co istotne, Minister Finansów zgodził się, że dla zastosowania tej ulgi nie jest konieczne posiadanie przez obdarowaną organizacji formalnego statusu organizacji pożytku publicznego. Istotne jest aby jednostka obdarowana prowadziła działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych i nie była jednostką sektora finansów publicznych. Jako tego typu działania należy rozumieć w szczególności aktywność w obszarze nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania.

Trzeba pamiętać, że aby skorzystać z tej ulgi podatnik powinien posiadać także  potwierdzenia przelewu na rachunek bankowy z zaznaczeniem celów na jakie przekazane środki powinny być przeznaczone. Wysokość darowizn nie może przekroczyć w roku podatkowym kwoty stanowiącej 6% dochodu.

  • Interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w dniu 12 lipca 2013 r. (IBPBII/1/415-426/13/MK).

 

Jeśli mają Państwo pytania w związku z powyższym tematem, prosimy o kontakt z Kancelarią. Nasi prawnicy udzielają porad podczas spotkań w Kancelarii, jak również drogą mailową, telefonicznie oraz za pośrednictwem Skype. 

Paweł Galiński

radca prawny

Galiński & Kleina Kancelaria Radców Prawnych

 

 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*