• Jesteśmy kreatywni


    Nie boimy się innowacyjnych rozwiązań
  • Jesteśmy profesjonalni


    Świadczymy usługi na najwyższym poziomie
  • Jesteśmy otwarci na współpracę


    Dostosowujemy się do potrzeb Klienta

Można odliczyć VAT od faktur otrzymanych przed rejestracją

Inwestycja przed założeniem działalności gospodarczej

Przepisy o podatku VAT uzależniają możliwość odliczenia przez podatnika tego podatku pod warunkiem, że zakupione towary i usługi wykorzystane zostaną na potrzeby przyszłej działalności opodatkowanej w zakresie VAT. Wątpliwości podatników budzą nadal sytuacje, w których zakupy lub inwestycje realizowane są np. rok lub dwa przed formalnym uruchomieniem działalności gospodarczej – czy w takim przypadku podatnik może odliczyć cały VAT od tego typu wydatków ?

W interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 25 lutego 2014 r., (ILPP2/443-1147/13-4/JK) stwierdzono, że istnieje taka możliwość. Urząd podkreślił przy tym, że aby ocenić, czy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku wynikającego z faktur dokumentujących zakupy, zasadnicze znaczenie ma charakter związku występującego między tymi zakupami, a prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Związek ten może mieć charakter bezpośredni, pośredni, jak również może dotyczyć takich czynności, które są niezbędne do funkcjonowania przedsiębiorstwa. Jeżeli więc podatnik zrealizował inwestycję budowlaną w rezultacie której powstał budynek restauracji, w którym prowadzona będzie działalność gospodarcza opodatkowana w zakresie VAT, to od faktur dokumentujących tą inwestycją podatnik będzie mógł odliczyć cały podatek VAT. Trzeba jednocześnie pamiętać, że podatnicy chcący dokonać odliczenia podatku VAT od dokonanych inwestycji muszą w momencie korzystania z tego prawa mieć status czynnego podatnika VAT.

Jeśli mają Państwo pytania w związku z powyższym tematem, prosimy o kontakt z Kancelarią. Nasi prawnicy udzielają porad podczas spotkań w Kancelarii, jak również drogą mailową, telefonicznie oraz za pośrednictwem Skype.

Paweł Galiński

radca prawny

Galiński & Kleina Kancelarie Radców Prawnych

  • Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 25 lutego 2014 r., ILPP2/443-1147/13-4/JK.

 

 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*