• Jesteśmy kreatywni


    Nie boimy się innowacyjnych rozwiązań
  • Jesteśmy profesjonalni


    Świadczymy usługi na najwyższym poziomie
  • Jesteśmy otwarci na współpracę


    Dostosowujemy się do potrzeb Klienta

MF: Pracownicy mobilni nie płacą podatku od noclegu  

Warto odnotować, że interpretacji indywidualnej z dnia 25 czerwca 2015 r. Minister Finansów potwierdził, że pracownicy mobilni, którym pracodawca finansuje nocleg poza siedzibą firmy, nie uzyskują z tego tytułu przychodu w rozumieniu Ustawy o PIT. Jest to bardzo istotne rozstrzygnięcie dla wszystkich osób wykonujących pracę w takim trybie. W uzasadnieniu swojego stanowiska Minister Finansów odwołał się m.in. do wyroku z dnia 8 lipca 2014 r. Trybunału Konstytucyjnego w którym stwierdzono, że za przychód pracownika mogą być uznane wyłącznie świadczenia, które:

  • po pierwsze, zostały spełnione za zgodą pracownika (skorzystał z nich w pełni dobrowolnie),
  • po drugie, zostały spełnione w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosły mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść,
  • po trzecie, korzyść ta jest wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi (nie jest dostępna w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów).

W oparciu o powyższe ustalenia Trybunału Konstytucyjnego, Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 19 września 2014 r. sygn. akt II FSK 2280/12 wyraził pogląd, że jakkolwiek skorzystanie ze świadczenia w postaci noclegu wykupionego przez pracodawcę niewątpliwie następuje za zgodą pracownika, niemniej świadczenie to nie jest spełnione w jego interesie, ale w interesie pracodawcy obowiązanego do właściwego zorganizowania pracy.

W tym kontekście należy stwierdzić, że omawiana interpretacja Ministra Finansów jest w pełni słuszna i daje pracownikom mobilnym podstawę do tego aby ich pracodawcy nie opodatkowywali tego typu świadczeń w zakresie PIT.

Jeśli mają Państwo pytania w związku z powyższym tematem, prosimy o kontakt z Kancelarią. Nasi prawnicy udzielają porad podczas spotkań w Kancelarii, jak również drogą mailową, telefonicznie oraz za pośrednictwem Skype.

Paweł Galiński

radca prawny

Galiński & Kleina Kancelarie Radców Prawnych

Minister Finansów, interpretacja indywidualna z dnia 25 czerwca 2015 r., DD3.8222.2.247.2015.OBQ

 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*