• Jesteśmy kreatywni


  Nie boimy się innowacyjnych rozwiązań
 • Jesteśmy profesjonalni


  Świadczymy usługi na najwyższym poziomie
 • Jesteśmy otwarci na współpracę


  Dostosowujemy się do potrzeb Klienta

Debata Gazety Wyborczej o sprawach frankowych z udziałem GALIŃSKI & KLEINA Kancelaria Radców Prawnych

Paweł Galiński

04/09/2023

Brak komentarzy

Kredyt frankowy

W ostatnich dniach przedstawiciele GALIŃSKI & KLEINA Kancelaria Radców Prawnych – radcy prawni Paweł Galiński oraz Marcin Rodziewicz – wzięli udział w debacie organizowanej przez redakcję Gazety Wyborczej dotyczącej bieżących problemów związanych ze sprawami frankowymi.

W toku debaty rozmawialiśmy o takich kwestiach jak:

 1. Czy bank może domagać się waloryzacji zwracanej przez kredytobiorcę kwoty kredytu? Czy zapadłe w tych sprawach wyroki mają szanse być utrzymane w mocy?
 2. Czy TSUE przesądził kwestie waloryzacji o stopę inflacji kwoty zwracanej bankowi?
 3. Czy z roszczeniami w sprawach frankowych mogą występować kredytobiorcy, którzy spłacili już swoje kredyty?
 4. Jak przebiega sprawa frankowa?
 5. Jak uzyskać najlepsze warunki ugody?
 6. Czy Frankowiczom przysługuje odszkodowanie i inne roszczenia od banku?

Pełny przebieg debaty jest dostępny na stronie internetowej Gazety Wyborczej pod linkiem. https://tinyurl.com/3u2h9xvr

Wyślij dokumenty do bezpłatnej analizy umowy

W toku debaty doszliśmy do konkretnych wniosków, które powinny rozwiać wszelkie wątpliwości kredytobiorców, którzy wciąż wahają się przy podejmowaniu decyzji o uregulowaniu swojej sprawy frankowej.

Przede wszystkim, wszyscy uczestnicy negatywnie ocenili ostatnie orzeczenia Sądu Okręgowego w Gdańsku i Sądu Okręgowego w Elblągu, zgodnie z którymi kredytobiorca miałby zwracać bankowi kwotę kapitału powiększoną o stopę inflacji. Podkreślaliśmy, że orzeczenia są przede wszystkim nieprawomocne. Mają też jednostkowy charakter. Radca prawny Paweł Galiński wraz z radcą prawnym Marcinem Rodziewiczem zaznaczyli, że w czerwcowym wyroku TSUE, Trybunał ten wykluczył możliwość ubiegania się przez bank waloryzacji zwracanego kapitału kredytu. Wyżej wymienione pojedyncze wyroki stoją więc w sprzeczności z orzeczeniem TSUE i należy je potraktować wręcz jako „wybryki orzecznicze”. W ocenie wszystkich uczestników debaty nie ma mowy o tym, aby te orzeczenia zostały utrzymane przez Sąd Apelacyjny w Gdańsku, czy później – Sąd Najwyższy.

W toku debaty rozmawialiśmy też o tym, jak przebiegają sprawy frankowe i ile czasu mogą zająć. Omawialiśmy także sposoby zabezpieczenia na czas procesu, czyli jak uzyskać zawieszenie spłaty rat niezwłocznie po złożeniu pozwu do sądu, często nawet szybciej niż po miesiącu do złożenia pozwu na biurze podawczym.

W toku debaty omawialiśmy także kwestię przedawnienia i czy sprawą frankową można zająć się już po spłacie całkowitej kredytu. Uczestnicy debaty omówili sposób liczenia przedawnienia, który daje możliwość prowadzenia spraw kredytów spłaconych nawet wiele lat temu.

Rozmawialiśmy również o warunkach ugód, które proponują banki, a także o tym, że zazwyczaj jedyne warunki, które są warte uwagi, pojawią się w toku – najczęściej pod sam koniec – procesu sądowego.

Niezmiernie miło było nam wymienić się doświadczeniami i poglądami z innymi prawnikami zajmującymi się sprawami frankowymi, a co najważniejsze – zrobić to w taki sposób, aby obecni i przyszli Klienci Kancelarii GALIŃSKI & KLEINA mieli możliwość uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

Jeżeli zainteresował Państwa ten temat i chcieliby Państwo skorzystać z usług doradztwa prawnego lub podatkowego oferowanych przez naszą Kancelarię, w tym powierzyć nam prowadzenie sprawy dotyczącej swojego kredytu frankowego, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu. Zespół ds. sporów z bankami Kancelarii GALIŃSKI & KLEINA posiada wiedzę oraz kompetencje, aby pomóc Państwu w każdej skomplikowanej sprawie z zakresu kredytów waloryzowanych frankiem szwajcarskim lub inną walutą obcą, w tym także w uzyskaniu zabezpieczenia przed i w trakcie sprawy sądowej. Udzielamy porad podczas spotkań w Kancelarii, jak również drogą mailową lub telefonicznie / zdalnie. Prowadzimy sprawy frankowe na terenie całej Polski.

Zaplanuj spotkanie w trybie online

Paweł Galiński

Partner, radca prawny

Szef Zespołu ds. sporów z bankami

 

Marcin Rodziewicz

Radca prawny

Członek Zespołu ds. sporów z bankami

 

GALIŃSKI & KLEINA Kancelaria Radców Prawnych Sp. p.

ul. Ks. Jerzego Popiełuszki 24a/4, 80-864 Gdańsk

email: biuro@gklaw.pl

tel.: +48 58-351-48-44

tel.: +48 608 – 311 – 704

 

 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*