• Jesteśmy kreatywni


  Nie boimy się innowacyjnych rozwiązań
 • Jesteśmy profesjonalni


  Świadczymy usługi na najwyższym poziomie
 • Jesteśmy otwarci na współpracę


  Dostosowujemy się do potrzeb Klienta

Jednolity podatek – co wiemy, czego się spodziewamy ?

W ostatnim czasie do mediów zaczęły przedostawać się wyrywkowe informacje w sprawie planowanej przez rząd rewolucji w podatkach, która miałaby polegać na wprowadzeniu jednolitego podatku w miejsce dotychczasowego PIT oraz składek ubezpieczeniowych do ZUS i NFZ. Dotychczas rząd nie ujawnił jednak żadnego dokumentu będącego projektem jednolitego podatku. Nowe przepisy powstają w Kancelarii Premiera, a nie w Ministerstwie Finansów i Rozwoju. W sprawie nowej daniny wypowiada się jedynie Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Przekazane informacje mają charakter ogólny. Do tej pory wiemy jedynie, że:

 1. Podatek jednolity ma zastąpić trzy daniny, które płacimy dziś. Pojawi się więc w miejsce PIT oraz składek na ubezpieczenia społeczne (ZUS) i zdrowotne (NFZ).
 2. Rząd zamierza zmniejszyć obciążenia podatkowe dla osób o najniższych dochodach, za to lepiej zarabiający zapłacą więcej.
 3. Nowy podatek wejdzie w życie najwcześniej z początkiem 2018 r., czyli za 2016 r. oraz 2017 r. rozliczymy się z fiskusem po staremu.
 4. Opodatkowane mają być wszystkie formy zatrudnienia, także umowy cywilnoprawne.
 5. Nowym podatkiem nie będą objęte te grupy zawodowe, które i dziś płacą podatki i składki na odrębnych zasadach – przede wszystkim rolnicy.
 6. Kwota wolna od podatku na poziomie 8000 zł.
 7. Skala progresywna: 4–5 stawek podatku od 19,5 proc. do 40 proc. łącznych kosztów pracy ponoszonych przez pracodawcę.
 8. Rząd zamierza zlikwidować podatek liniowy i przenieść firmy, które go płacą na nowy, wyższy podatek jednolity.
 9. Małe firmy w okresach, w których nie osiągną dochodu, zapłacą ok. 500 zł daniny zamiast – jak dziś – ok. 1200 zł składki ZUS.
 10. Pozostaną 50-procentowe koszty uzyskania przychodu dla twórców.
 11. Z zapowiedzi wynika, że prawdopodobnie pozostaną ulgi na dzieci, wspólne rozliczenie małżonków, a także rodziców i dzieci w rodzinach niepełnych. O innych ulgach nie ma na razie informacji.

Radcy prawni oraz doradcy podatkowi prowadzący obsługę prawną w ramach Kancelarii Galiński & Kleina będą na bieżąco monitorować wszystkie prace związane z przyjęciem nowych regulacji podatkowych. Nie ulega bowiem wątpliwości, że planowane przez rząd zmiany będą miały bardzo istotny wpływ na obciążenia fiskalne milionów Polaków. Nowe podejście rządu do kwestii opodatkowania przedsiębiorców zmuszać będzie także tę grupę podatników do przeprowadzenia szczegółowego przeglądu stosowanych dotychczas metod optymalizacji obciążeń.

Zaplanuj spotkanie w trybie online

*****

Jeśli mają Państwo pytania w związku z powyższym tematem, prosimy o kontakt z Kancelarią. Nasi prawnicy udzielają porad podczas spotkań w Kancelarii, jak również drogą mailową lub telefonicznie.

 

Paweł Galiński

radca prawny

 

GALIŃSKI & KLEINA Kancelaria Radców Prawnych Sp. p.

Ks. Jerzego Popiełuszki 24a/4, 80-864 Gdańsk

email: biuro@gklaw.pl

tel.: +48 58-351-48-44

tel.: +48 608-311-704

 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*