• Jesteśmy kreatywni


    Nie boimy się innowacyjnych rozwiązań
  • Jesteśmy profesjonalni


    Świadczymy usługi na najwyższym poziomie
  • Jesteśmy otwarci na współpracę


    Dostosowujemy się do potrzeb Klienta

Zawieszenie spłaty rat kredytu frankowego w mniej niż 14 dni

Paweł Galiński

19/09/2023

Brak komentarzy

Kredyt frankowy

„Dla wielu kredytobiorców posiadających kredyty frankowe wzrost obciążeń związanych z kredytem stanowi bardzo istotną trudność. Decydują się wtedy na poszukiwanie pomocy prawnej, bo przecież nie taki scenariusz opisywał bank przy podpisywaniu umowy. (…) Czy można znaleźć jakieś rozwiązanie, który pomoże „na już”? Odpowiedź na to pytanie to: tak, jest to sądowe zabezpieczenie roszczenia.”

Tak kilka miesięcy temu, a dokładniej 24 marca br., w jednym z wpisów na Blogu Kancelarii GKLAW pisaliśmy o możliwości zawieszenia spłaty rat kredytu frankowego bezpośrednio po założeniu sprawy sądowej.

Dzisiaj chcielibyśmy pochylić się nad jedną ze spraw, w której reprezentujemy naszych Klientów oraz prześledzić konkretny scenariusz, który może mieć miejsce również w Państwa sprawie.

Konkretny przykład: jedna rata kredytu do czasu zawieszenia spłaty

W czerwcu bieżącego roku zgłosiło się do nas małżeństwo spłacające kredyt hipoteczny denominowany do franka szwajcarskiego. Umowa zawarta została w jednym z większych polskich banków w 2004 roku. Kredyt udzielony na 30 lat. Klienci podjęli ostateczną decyzję o współpracy z nami 7 czerwca bieżącego roku. Następnie zajęliśmy się gromadzeniem dokumentów potrzebnych do przeprowadzenia sprawy oraz sporządzania pozwu. Najwięcej czasu zajęło to, co zależne było w całości od banku, czyli uzyskanie dokumentów potwierdzających konkretną wysokość kwot wpłacanych przez Klientów od 2004 roku. Na skutek tego 11 lipca złożyliśmy pozew, który do sądu doręczono 14 lipca br. Już 13 dni później Sąd Okręgowy w Gdańsku udzielił zabezpieczenia naszym Klientom, wstrzymując obowiązek spłaty rat na podstawie umowy kredytu do prawomocnego zakończenia sprawy sądowej.

Minęło więc mniej niż 14 dni od dnia wniesienia pozwu do sądu do dnia kiedy nasi Klienci otrzymali od sądu zezwolenie na zaprzestanie spłaty kredytu!

Dotychczasowe orzeczenia sądów w przedmiocie udzielenia zabezpieczeń bywały różne, jednak w dużej części spraw udaje się uzyskiwać zawieszenia spłaty rat.

Sprawa naszych Klientów została rozpoznana przez Sąd Okręgowy w Gdańsku pod sygn. akt: XV C 2501/23 ME.

*****

Radcy prawni oraz doradcy podatkowi pracujący w ramach GALIŃSKI & KLEINA Kancelarii Radców Prawnych Sp. p. w Gdańsku posiadają ponad 15-letnie doświadczenie zdobyte w ramach doradztwa świadczonego na rzecz przedsiębiorców (MSP) oraz klientów indywidualnych. Zespół ds. sporów z bankami Kancelarii GALIŃSKI & KLEINA posiada wiedzę oraz kompetencje, aby pomóc Państwu w każdej skomplikowanej sprawie z zakresu kredytów waloryzowanych frankiem szwajcarskim lub inną walutą obcą, w tym także w uzyskaniu zabezpieczenia przed i w trakcie sprawy sądowej.

Jeżeli zainteresował Państwa ten temat i chcieliby Państwo skorzystać z usług doradztwa prawnego lub podatkowego oferowanych przez naszą Kancelarię, w tym powierzyć nam prowadzenie sprawy dotyczącej swojego kredytu frankowego, zapraszam do bezpośredniego kontaktu. Udzielamy porad podczas spotkań w Kancelarii, jak również drogą mailową lub telefonicznie / zdalnie. Prowadzimy sprawy sądowe na terenie całej Polski.

Paweł Galiński

Partner, radca prawny, Szef Zespołu ds. sporów z bankami

 

Marcin Rodziewicz

Radca prawny, Członek Zespołu ds. sporów z bankami

 

GALIŃSKI & KLEINA Kancelaria Radców Prawnych Sp. p.

ul. Ks. Jerzego Popiełuszki 24a/4, 80-864 Gdańsk

email: biuro@gklaw.pl

tel.: +48 58-351-48-44

tel.: +48 608 – 311 – 704

 

 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*